All Rights Reserved 2023 © wczasypolskie.pl

Turystyka Pojezierza Drawskiego

Turystyka

Obszar Pojezierza Drawskiego o urozmaiconym krajobrazie z licznymi punktami widokowymi, jest szczególnie predysponowany do turystyki pieszej, rowerowej, konnej i spływów kajakowych. Liczne jeziora stanowią bazę dla żeglarzy i wędkarzy. Północna i środkowa część często określana jest mianem „Szwajcarii Połczyńskiej”. W miejscowościach można spotkać godne uwagi zabytkowe budowle sakralne, pałace z parkami i cmentarze.

W okolicy jeziora Lubie znajdują się liczne szlaki turystyczne. Warto wybrać się na wędrówkę po malowniczych lasach. Na terenie regionu znajduje się wiele ścieżek rowerowych, które idealnie nadają się dla osób, które preferują aktywny wypoczynek. W Lubieszewie, Gudowie czy Zatoniu znajdują się ośrodki wypoczynkowe, oferujące różnorodne formy noclegu, od kempingów po pensjonaty, hotele i agroturystykę.

Szlak kajakowy im. ks. kard. Karola Wojtyły to propozycja dla osób, które chcą połączyć aktywny wypoczynek z podziwianiem pięknych krajobrazów. Ten malowniczy szlak prowadzi przez rzekę Drawę i jest jednym z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce. W trakcie spływu kajakiem można podziwiać malownicze zakola rzeki, mijając po drodze wiele ciekawych miejsc.

CZAPLINEK – miasto rozpostarte między jeziorami Drawsko i Czaplino, centrum turystyczne środkowej części Pojezierza Drawskiego. Od 1407 r. do początku II połowy XVII w., wraz z zamkiem w Drahimiu było najdalej na północ wysuniętą warownią Polski. Warto również zobaczyć kościół pw. św. Trójcy z przełomu XIV/XV w., z przepięknym barokowym ołtarzem oraz XIX-wieczny kompleks staromiejski o niepowtarzalnym klimacie.

ZŁOCIENIEC (zobacz noclegi w okolicy) – prawa miejskie otrzymał w 1333 r., od XIV w. należało do Wedlów a potem od XVI w. do Borków. Warto zobaczyć kościół gotycki pw. Wniebowzięcia NMP z XV w., kamienice z XVIII i XIX w., park zamkowy z aleją wiązów.

DRAWSKO POMORSKIE  (zobacz noclegi w okolicy) – najstarsze miasto Pojezierza Drawskiego, prawa miejskie otrzymało w 1297 r. Warto zobaczyć kościół gotycki pw. Zmartwychwstania Pańskiego z XV w. z barokowym ołtarzem głównym z 1706 r., fragment murów obronnych oraz stylowe kamieniczki z przełomu XIX i XX w.

GUDOWO – wieś letniskowa w gminie Drawsko Pomorskie nad jeziorem Lubie. Warto zobaczyć kościół pw. św. Barbary z końca XVII w.

LUBIESZEWO (zobacz noclegi w okolicy) – wieś letniskowa w gminie Złocieniec nad jeziorem Lubie. Warto zobaczyć kościół barokowy pw. św. Kazimierza z 1687 r. oraz dwór z XIX w. z parkiem.

KARWICE – miejscowość w gminie Drawsko Pomorskie nad jeziorem Lubie. Warto tu zobaczyć pałac neogotycki z początku XIX w.

Ważną rolę w promowaniu Pojezierza Drawskiego jako atrakcyjnego miejsca turystycznego odgrywa Stowarzyszenie Przyjaciół Pojezierza Drawskiego. Jest to organizacja non-profit, której celem jest ochrona krajobrazu i  środowiska, dziedzictwa przyrodniczego, propagowanie zdrowego stylu życia i rozwój turystyki. Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez pozyskiwanie środków finansowych i rzeczowych, prowadzenie działalności edukacyjnej z dziedziny ochrony środowiska przyrodniczego, informowanie społeczeństwa o problemach związanych z ochroną przyrody i zwierząt, zlecenie prac badawczych i występowanie z wnioskami pod adresem organów państwowych i samorządu terytorialnego.