All Rights Reserved 2023 © wczasypolskie.pl

Geografia i przyroda Pojezierza Drawskiego

Geografia i przyroda

Pojezierze Drawskie od zachodu graniczy z Pojezierzem Ińskim i Wysoczyzną Łobeską, od północy z Równiną Białogardzką i Wysoczyzną Polanowską, od południa z Równiną Drawską, Równiną Wałecką, Pojezierzem Wałeckim i Pojezierzem Szczecineckim, a od wschodu z Doliną Gwdy i Pojezierzem Bytowskim.

W środkowej części regionu leży Drawski Park Krajobrazowy, w którego granicach utworzono 8 rezerwatów. Łącznie na terenie pojezierza znajduje się 12 rezerwatów przyrody i 3 obszary chronionego krajobrazu.

Największymi rzekami Pojezierza Drawskiego, spływającymi z południowych stoków morenowych wzgórz, są: Drawa, Gwda, Piława a północne zbocza odwadniają rzeki przymorza: Parsęta i Rega.

Pojezierze przecinają głębokie rynny polodowcowe. Znajduje się tu ponad 250 jezior, największe z nich to m.in. jezioro Drawsko, Dołgie, Lubie, Pile, Siecino, Wąsosze, Wierzchowo, Żerdno.

Jezioro Lubie położone jest na południowy wschód od miejscowości Drawsko Pomorskie w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Złocieniec. Jezioro znajduje się na obszarze trzech mezoregionów: Pojezierzu Drawskim, Pojezierzu Wałeckim i zachodnia zatoka na Równinie Drawskiej.

Powierzchnia zwierciadła wody to prawie 1500 ha, głębokość jeziora dochodzi do 45 m, długość 14,1 km. Na jeziorze znajduje się 5 wysp: Sołtysie, Rybaki, Kamieniec, Ptaszyniec i Wyspa Bezimienna. Południowy brzeg jeziora porasta Puszcza Drawska, przez jezioro Lubie przepływa rzeka Drawa.

Południowy brzeg jeziora (od strony Karwic) porastają Bory Karwickie, w których zlokalizowany jest, niedostępny dla osób cywilnych, Poligon Drawski. Turystyka i ośrodki rozwijają się jedynie na pozostałych brzegach jeziora Lubie. Jezioro posiada piaszczyste plaże. Jest nad nim zlokalizowanych co najmniej 7 ośrodków wypoczynkowych, kwatery prywatne, kempingi i kilka pól namiotowych.

Przez jezioro przebiega szlak kajakowy im. ks. Kardynała Karola Wojtyły oraz szlak rowerowy o długości ok. 50 km.

Pojezierze Drawskie charakteryzuje się dużą lesistością, ok. 44% i jest znacznie wyższa niż średnia w kraju.

W bezpośredniej bliskości, nad jeziorem leżą 3 miejscowości: Gudowo, Lubieszewo, Karwice oraz osada Błędno.

Ważniejsze miasta Pojezierza Drawskiego to Drawsko Pomorskie, Połczyn-Zdrój, Czaplinek, Barwice, Szczecinek, Złocieniec, Bobolice.